C901U102MVVDCAWL20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C901U102MVVDCAWL20
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
Y5V F
Mount :
Through Hole
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-400
Termination :
Radial
Package / Case :
Radial, Disc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Ceramic
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric :
Y5V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
10.0076mm
Applications :
Safety
Capacitance :
1000pF
Voltage - Rated :
400VAC
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
400V
Ratings :
X1, Y1
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Datasheets
C901U102MVVDCAWL20
KEMET C901U102MVVDCAWL20
C900AH SFTY X1-400 Y1-400 1000pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C901U102MVVDCAWL20 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.276Dia 7.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5V F.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 10.0076mm.
C901U102MVVDCAWL20 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm