C901U102MUVDCAWL35
Mfr.Part #
C901U102MUVDCAWL35
Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL
Ceramic Capacitors
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Width :
5.5mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated AC :
250V
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Published :
Dielectric :
Y5V
Mounting Type :
Through Hole
Height :
7mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Radial
Size Code :
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
10mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Voltage - Rated :
400VAC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
1000pF
Ratings :
X1, Y1
Bulk
Length :
7mm
Temperature Coefficient :
Y5V F
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
C901U102MUVDCAWL35
KEMET C901U102MUVDCAWL35
C900AH SFTY X1-400 Y1-250 1000pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc