C901U101KYYDBA7317
Mfr.Part #
C901U101KYYDBA7317
Description
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Dielectric :
Y5P
Voltage - Rated :
400VAC
ROHS3 Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 400
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
Y5P B
Voltage - Rated AC :
250V
Ratings :
X1, Y2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Multilayer :
yes
Composition :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
Y5P
Capacitance :
100pF
Tolerance :
±10%
Datasheets
C901U101KYYDBA7317
KEMET C901U101KYYDBA7317
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 100pF 400VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc