C901U101KYYDAA7317
Mfr.Part #
C901U101KYYDAA7317
Description
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL
Lead Style :
Straight
Multilayer :
yes
Published :
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
100pF
Lead Pitch :
10.0076mm
Temperature Characteristics Code :
Y5P
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
Y5P B
Dielectric :
Y5P
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Voltage - Rated :
400VAC
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated AC :
250V
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Package / Case :
Radial, Disc
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 400
Pbfree Code :
yes
Ratings :
X1, Y2
Datasheets
C901U101KYYDAA7317
KEMET C901U101KYYDAA7317
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 100pF 400VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc