C901U101KUYDBAWL35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C901U101KUYDBAWL35
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
Y5P
Size Code :
Packaging :
Bulk
Capacitance :
100pF
Temperature Coefficient :
Y5P B
Tolerance :
±10%
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
400VAC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Terminal Pitch :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
X1, Y1
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Height :
7mm
Package / Case :
Radial, Disc
Voltage - Rated AC :
250V
Applications :
Safety
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Ceramic
Length :
7mm
Temperature Characteristics Code :
Y5P
Width :
5mm
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Datasheets
C901U101KUYDBAWL35
KEMET C901U101KUYDBAWL35
C900AH SFTY X1-400 Y1-250 100pF 400VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C901U101KUYDBAWL35 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.276Dia 7.00mm.The component operates at its rated (AC) voltage (URac) always.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is Y5P B.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
C901U101KUYDBAWL35 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm
has rated (AC) voltage of 400V