C901U100DZNDCAWL35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C901U100DZNDCAWL35
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 440VAC C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
10pF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
440VAC
Termination :
Radial
Applications :
Safety
Ratings :
X1, Y2
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±0.5pF
Package / Case :
Radial, Disc
Published :
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Dielectric :
NP0
Voltage - Rated AC :
300V
Composition :
Ceramic
Lead/Base Style :
Kinked
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C901U100DZNDCAWL35
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 10pF 440VAC Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C901U100DZNDCAWL35 Overview
This device's program size/dimension is 0.276Dia 7.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
C901U100DZNDCAWL35 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm