C870CF35400AA0J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C870CF35400AA0J
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 40UF 5% 470VAC RADIAL
Stock
41
In Stock :
41
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Size / Dimension :
1.772Dia 45.00mm
Capacitance :
40μF
Series :
C87
Height :
98mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
PP
Height Seated (Max) :
3.937 100.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Published :
2015
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated AC :
470V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
21 Weeks
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Voltage :
500V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tolerance :
±5%
Lead Length :
6.3mm
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
0.528 13.40mm
Packaging :
Bulk
Applications :
Motor Run
Datasheets
C870CF35400AA0J
Introducing Film Capacitors KEMET C870CF35400AA0J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Number of Terminations:2, Mounting Type:Chassis, Stud Mount, Voltage:500V, Operating Temperature:-25°C~85°C, C870CF35400AA0J pinout, C870CF35400AA0J datasheet PDF, C870CF35400AA0J amp .Beyond Film Capacitors KEMET C870CF35400AA0J ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C870CF35400AA0J
C87 40μF Film Capacitor ±5% Radial, Can Quick Connect - 0.250 (6.3mm) 470V-AC Polypropylene (PP), Metallized
C870CF35400AA0J Overview
0.528 13.40mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -25°C~85°C degrees Celsius.