C637C103KGR5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C637C103KGR5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 2KV X7R RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
9.525mm
HTS Code :
Lead Spacing :
0.375 9.52mm
Feature :
High Voltage
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.469Lx0.271W 11.90mmx6.89mm
Series :
GoldMax 600 Comm X7R HV
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
9.52mm
Size Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
6.89mm
Lead Diameter :
640 μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
11.9mm
Height Seated (Max) :
0.402 10.20mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial
Height :
10.2mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Dissipation Factor :
2.5 %
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Lead Style :
Straight
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
10000pF
Datasheets
C637C103KGR5TA
KEMET C637C103KGR5TA
GoldMax 600 Comm X7R HV 10000pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.469Lx0.271W 11.90mmx6.89mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
C637C103KGR5TA Overview
This device's program size/dimension is 0.469Lx0.271W 11.90mmx6.89mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
C637C103KGR5TA Features
a size/dimension of 0.469Lx0.271W 11.90mmx6.89mm