C622C103KGR5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C622C103KGR5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 2KV X7R RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
GoldMax 600 Comm X7R HV
Lead Spacing :
0.220 5.59mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Width :
6.35mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Terminal Shape :
Wire
Terminal Pitch :
5.59mm
Size Code :
Published :
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Pitch :
5.588mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Length :
8.13mm
Size / Dimension :
0.320Lx0.250W 8.13mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
7.112mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
Radial
HTS Code :
Capacitance :
10000pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.280 7.11mm
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Multilayer :
yes
Lead Style :
Straight
Packaging :
Bulk
Feature :
High Voltage
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
C622C103KGR5TA
KEMET C622C103KGR5TA
GoldMax 600 Comm X7R HV 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.320Lx0.250W 8.13mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
C622C103KGR5TA Overview
A program's size/dimension is 0.320Lx0.250W 8.13mmx6.35mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 2kV, it is capable of operating.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.588mm.
C622C103KGR5TA Features
a size/dimension of 0.320Lx0.250W 8.13mmx6.35mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV