C5750JB2E474M230KA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C5750JB2E474M230KA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 250V JB 2220
Stock
940
In Stock :
940
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Temperature Coefficient :
JB
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Case Code (Metric) :
5750
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
250V
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Thickness :
2.4892mm
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
2220
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Series :
C
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Height :
2.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Length :
5.7mm