C4SMG-GJS-CU34Q7T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C4SMG-GJS-CU34Q7T1
Manufacturer
Cree LED
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H
Manufacturer :
Cree LED
Product Category :
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Forward Current-Max :
0.035A
Lens Style :
Oval with Domed Top
Number of Functions :
1
Height :
10.35mm
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.4V
Wavelength - Dominant :
527nm
Series :
Screen Master®
Base Part Number :
C4SMG
RoHS Status :
RoHS Compliant
Viewing Angle :
105 °
Terminal Pitch :
2.54mm
Millicandela Rating :
2412mcd
Min Operating Temperature :
-40°C
Color :
Green
Lens Size :
4.20mmx3.10mm
Current - Test :
20mA
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Luminous Intensity :
2.412 cd
Max Operating Temperature :
95°C