C4AQQLW5120M38J
Mfr.Part #
C4AQQLW5120M38J
Description
CAP FILM 12UF 5% 1.1KVDC RADIAL
Stock
8
In Stock :
8
Through Hole
Capacitance Tolerance :
± 5%
Width :
43 mm
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Voltage Rating - AC :
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Product Height :
25mm
Type :
Printed Circuit Board Mount Power Film Capacitor
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Height - Seated (Max) :
0.992" (25.20mm)
Features :
Low ESL
Product :
DC Link Film Capacitors
Length :
42 mm
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)
Product Category :
Tolerance :
±5%
Product Status :
Active
Brand :
Height :
25 mm
Qualification :
AEC-Q200
RMS Current (Irms) :
15.5A
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Subcategory :
Capacitors
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
RoHS :
Details
Lead Diameter :
1.2 mm
Size / Dimension :
1.654" L x 1.693" W (42.00mm x 43.00mm)
ESR :
0.0057Ohm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.7 mOhms
Series :
C4AQ-M
Termination :
PC Pins
Ripple Current :
Capacitance :
12 µF
Packaging :
Bulk
Lead Style :
Straight
Base Product Number :
C4AQQL
Termination Style :
Radial
Number of Pins :
4 Pin
Product Width :
43mm
Product Length :
42mm
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Datasheets
C4AQQLW5120M38J
Introducing Film Capacitors KEMET C4AQQLW5120M38J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:Printed Circuit Board Mount Power Film Capacitor, Package / Case:Radial - 4 Leads, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Number of Pins:4 Pin, C4AQQLW5120M38J pinout, C4AQQLW5120M38J datasheet PDF, C4AQQLW5120M38J amp .Beyond Film Capacitors KEMET C4AQQLW5120M38J ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C4AQQLW5120M38J
C4AQ-M 12 μF Film Capacitor ±5% Radial - 4 Leads PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
C4AQQLW5120M38J Overview
In the device, ESR (Equivalent Series Resistance) is 5.7 mOhms.Lead spacing is 1.476" (37.50mm) for this electrical device.Power depends on - ripple currents in a system.Devices with a -55°C ~ 105°C temperature capability can be operated.
C4AQQLW5120M38J Features
5.7 mOhms equivalent series resistance (ESR)