C4AQQBW5130M3HJ
Mfr.Part #
C4AQQBW5130M3HJ
Description
CAP FILM 13UF 5% 1.1KVDC RADIAL
Stock
132
In Stock :
132
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Termination Style :
Radial
RMS Current (Irms) :
16.9A
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.4 mOhms
Size / Dimension :
1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Type :
Printed Circuit Board Mount Power Film Capacitor
Tolerance :
±5%
Capacitance Tolerance :
± 5%
Ripple Current :
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)
Product Height :
44mm
Features :
Low ESL
Number of Pins :
4 Pin
Product Width :
24mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Packaging :
Bulk
Base Product Number :
C4AQQB
Capacitance :
13 μF
ESR :
0.0054Ohm
Height - Seated (Max) :
1.740" (44.20mm)
Product Length :
41.5mm
Series :
C4AQ-M
Datasheets
C4AQQBW5130M3HJ
Introducing Film Capacitors KEMET C4AQQBW5130M3HJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:Printed Circuit Board Mount Power Film Capacitor, Number of Pins:4 Pin, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Package / Case:Radial - 4 Leads, C4AQQBW5130M3HJ pinout, C4AQQBW5130M3HJ datasheet PDF, C4AQQBW5130M3HJ amp .Beyond Film Capacitors KEMET C4AQQBW5130M3HJ ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C4AQQBW5130M3HJ
C4AQ-M 13 μF Film Capacitor ±5% Radial - 4 Leads PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
C4AQQBW5130M3HJ Overview
A device with a 5.4 mOhms ESR (Equivalent Series Resistance) has been identified.Electrical devices have 1.476" (37.50mm) lead spacing.- ripple current inside systems is crucial for their power.Temperatures of -55°C ~ 105°C are suitable for operating the device.
C4AQQBW5130M3HJ Features
5.4 mOhms equivalent series resistance (ESR)