C4AQPBW5100M3JJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C4AQPBW5100M3JJ
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial - 4 Leads
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10UF 5% 1.2KVDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Product Length :
42mm
Number of Pins :
4 Pin
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Ratings :
AEC-Q200
ESR :
0.0062Ohm
Product Width :
28mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Type :
Automotive Grade Power Film Capacitor
RoHS :
Details
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.2 MOhms
Length :
42 mm
Termination Style :
Radial
Ripple Current :
Height :
37 mm
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Brand :
Voltage Rating - AC :
Tolerance :
±5%
Product Height :
37mm
Package :
Bulk
Base Product Number :
C4AQPB
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Diameter :
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
RMS Current (Irms) :
15.2A
Width :
28 mm
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Lead Style :
Straight
Features :
Low ESL
Product Type :
Film Capacitors
Product Status :
Active
Qualification :
AEC-Q200
Product :
DC Link Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Subcategory :
Capacitors
Height - Seated (Max) :
1.465" (37.20mm)
Lead Diameter :
1.2 mm
Size / Dimension :
1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Capacitance Tolerance :
± 5%
Product Category :
Series :
C4AQ-M
Datasheets
C4AQPBW5100M3JJ
Introducing Film Capacitors KEMET C4AQPBW5100M3JJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:4 Pin, Package / Case:Radial - 4 Leads, Type:Automotive Grade Power Film Capacitor, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Mounting Type:Through Hole, C4AQPBW5100M3JJ pinout, C4AQPBW5100M3JJ datasheet PDF, C4AQPBW5100M3JJ amp .Beyond Film Capacitors KEMET C4AQPBW5100M3JJ ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C4AQPBW5100M3JJ
C4AQ-M 10 μF Film Capacitor ±5% Radial - 4 Leads PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
C4AQPBW5100M3JJ Overview
As a result, the device has 6.2 mOhms equivalent series resistance (ESR).1.476" (37.50mm) is the lead spacing of this electrical device.System power depends on having - ripple current inside.It is capable of operating at -55°C ~ 105°C degrees Celsius.
C4AQPBW5100M3JJ Features
6.2 mOhms equivalent series resistance (ESR)