C4AQNLW5100M36J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C4AQNLW5100M36J
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial - 4 Leads
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10UF 5% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Product Type :
Film Capacitors
Product Width :
35mm
Product Height :
24mm
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Product Status :
Active
Width :
35 mm
Ripple Current :
Height :
24 mm
Type :
Automotive Grade Power Film Capacitor
Capacitance :
10 µF
Length :
42 mm
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
Radial - 4 Leads
RMS Current (Irms) :
12.5A
Qualification :
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.4 mOhms
RoHS :
Details
Features :
Low ESL
Subcategory :
Capacitors
Capacitance Tolerance :
± 5%
Lead Diameter :
1.2 mm
ESR :
0.0074Ohm
Diameter :
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Brand :
Product :
DC Link Film Capacitors
Base Product Number :
C4AQNL
Size / Dimension :
1.654" L x 1.378" W (42.00mm x 35.00mm)
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) :
0.953" (24.20mm)
Package :
Bulk
Termination :
PC Pins
Product Category :
Product Length :
42mm
Series :
C4AQ-M
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Termination Style :
Radial
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Pins :
4 Pin
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Straight
Datasheets
C4AQNLW5100M36J
Introducing Film Capacitors KEMET C4AQNLW5100M36J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Automotive Grade Power Film Capacitor, Package / Case:Radial - 4 Leads, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Number of Pins:4 Pin, Mounting Type:Through Hole, C4AQNLW5100M36J pinout, C4AQNLW5100M36J datasheet PDF, C4AQNLW5100M36J amp .Beyond Film Capacitors KEMET C4AQNLW5100M36J ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C4AQNLW5100M36J
C4AQ-M 10 μF Film Capacitor ±5% Radial - 4 Leads PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
C4AQNLW5100M36J Overview
It has 7.4 mOhms ESR (Equivalent Series Resistance).Electrical devices with 1.476" (37.50mm) lead spacing are used in this application.The power of a system depends on the presence of - ripple current.A temperature of -55°C ~ 105°C is suitable for operation of the device.
C4AQNLW5100M36J Features
7.4 mOhms equivalent series resistance (ESR)