C4AQNBW5250M3OJ
Mfr.Part #
C4AQNBW5250M3OJ
Description
CAP FILM 25UF 5% 1KVDC RADIAL
Stock
87
In Stock :
87
Film Capacitors
Brand :
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)
Voltage Rating - AC :
Number of Pins :
4 Pin
Termination Style :
Radial
Height :
50 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Diameter :
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Qualification :
AEC-Q200
Length :
42 mm
Package :
Bulk
ESR :
0.0032Ohm
Lead Style :
Straight
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Type :
Automotive Grade Power Film Capacitor
Product Height :
50mm
Dielectric :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.2 mOhms
Film Capacitors
Packaging :
Bulk
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Product :
DC Link Film Capacitors
Height - Seated (Max) :
1.976" (50.20mm)
Product Length :
42mm
Size / Dimension :
1.654" L x 1.378" W (42.00mm x 35.00mm)
Base Product Number :
C4AQNB
Ripple Current :
Tolerance :
±5%
RMS Current (Irms) :
25.5A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance Tolerance :
± 5%
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Product Type :
Capacitance :
25 µF
Width :
35 mm
Features :
Low ESL
Product Width :
35mm
Series :
C4AQ-M
Termination :
PC Pins
Lead Diameter :
1.2 mm
Datasheets
C4AQNBW5250M3OJ
Introducing Film Capacitors KEMET C4AQNBW5250M3OJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:4 Pin, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Package / Case:Radial - 4 Leads, Type:Automotive Grade Power Film Capacitor, Mounting Type:Through Hole, C4AQNBW5250M3OJ pinout, C4AQNBW5250M3OJ datasheet PDF, C4AQNBW5250M3OJ amp .Beyond Film Capacitors KEMET C4AQNBW5250M3OJ ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C4AQNBW5250M3OJ
C4AQ-M 25 μF Film Capacitor ±5% Radial - 4 Leads PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
C4AQNBW5250M3OJ Overview
In the device, ESR (Equivalent Series Resistance) is 3.2 mOhms.Lead spacing is 1.476" (37.50mm) for this electrical device.Power depends on - ripple currents in a system.Devices with a -55°C ~ 105°C temperature capability can be operated.
C4AQNBW5250M3OJ Features
3.2 mOhms equivalent series resistance (ESR)