C4AQLEW6180M3AK
Mfr.Part #
C4AQLEW6180M3AK
Description
CAP FILM 180UF 10% 500VDC RADIAL
Stock
8
In Stock :
8
AEC-Q200
Height :
56 mm
Type :
Printed Circuit Board Mount Power Film Capacitor
ESR :
0.0017Ohm
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.7 mOhms
Height - Seated (Max) :
2.217" (56.30mm)
Voltage Rating - DC :
500V
Capacitance Tolerance :
± 10%
Termination Style :
Radial
Width :
45 mm
Product Height :
56mm
Product Width :
45mm
Capacitance :
180 µF
RMS Current (Irms) :
42.6A
RoHS :
Details
Length :
57.5 mm
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Tolerance :
±10%
Product Length :
57.5mm
Active
Base Product Number :
C4AQLE
Features :
Low ESL
Series :
C4AQ-M
Size / Dimension :
2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Capacitors
Lead Diameter :
1.2 mm
Number of Pins :
4 Pin
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Datasheets
C4AQLEW6180M3AK
Introducing Film Capacitors KEMET C4AQLEW6180M3AK from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Printed Circuit Board Mount Power Film Capacitor, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Package / Case:Radial - 4 Leads, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:4 Pin, C4AQLEW6180M3AK pinout, C4AQLEW6180M3AK datasheet PDF, C4AQLEW6180M3AK amp .Beyond Film Capacitors KEMET C4AQLEW6180M3AK ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C4AQLEW6180M3AK
C4AQ-M 180 μF Film Capacitor ±10% Radial - 4 Leads PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
C4AQLEW6180M3AK Overview
There is 1.7 mOhms ESR (Equivalent Series Resistance) from the device.The lead spacing of this electrical device is 2.067" (52.50mm).The power of systems depends on having - ripple current inside.The device is capable of operating at the temperature of -55°C ~ 105°C.
C4AQLEW6180M3AK Features
1.7 mOhms equivalent series resistance (ESR)