C4AQJBW5150P3FJ
Mfr.Part #
C4AQJBW5150P3FJ
Description
CAP FILM 15UF 5% 700VDC RADIAL
Through Hole
ESR :
0.0068Ohm
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Capacitance Tolerance :
± 5%
RMS Current (Irms) :
14.5A
Product Height :
40mm
Product Width :
20mm
Product Length :
42mm
Series :
C4AQ-P
Features :
Long Life, Low ESL
Voltage Rating - DC :
700V
Tolerance :
±5%
Capacitance :
15 µF
Size / Dimension :
1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max) :
1.583" (40.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.8 MOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Ripple Current :
Datasheets
C4AQJBW5150P3FJ
KEMET C4AQJBW5150P3FJ
C4AQ-P 15 μF Film Capacitor ±5% Radial - 4 Leads PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
C4AQJBW5150P3FJ Overview
A device with a 6.8 mOhms ESR (Equivalent Series Resistance) has been identified.Electrical devices have 1.476" (37.50mm) lead spacing.- ripple current inside systems is crucial for their power.Temperatures of -55°C ~ 125°C are suitable for operating the device.
C4AQJBW5150P3FJ Features
6.8 mOhms equivalent series resistance (ESR)