C4AQIBW5240M3HJ
Mfr.Part #
C4AQIBW5240M3HJ
Description
CAP FILM 24UF 5% 800VDC RADIAL
Stock
73
In Stock :
73
Series :
C4AQ-M
Features :
Low ESL
Product Height :
44mm
Size / Dimension :
1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Number of Pins :
4 Pin
Type :
Printed Circuit Board Mount Power Film Capacitor
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Height - Seated (Max) :
1.740" (44.20mm)
Voltage Rating - DC :
800V
Termination Style :
Radial
Capacitance Tolerance :
± 5%
ESR :
0.004ohm
Capacitance :
24 µF
Ripple Current :
Base Product Number :
C4AQIB
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Width :
24mm
Product Length :
41.5mm
RMS Current (Irms) :
19.5A
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4 MOhms
Tolerance :
±5%
Datasheets
C4AQIBW5240M3HJ
Introducing Film Capacitors KEMET C4AQIBW5240M3HJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:4 Pin, Type:Printed Circuit Board Mount Power Film Capacitor, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial - 4 Leads, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, C4AQIBW5240M3HJ pinout, C4AQIBW5240M3HJ datasheet PDF, C4AQIBW5240M3HJ amp .Beyond Film Capacitors KEMET C4AQIBW5240M3HJ ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C4AQIBW5240M3HJ
C4AQ-M 24 μF Film Capacitor ±5% Radial - 4 Leads PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
C4AQIBW5240M3HJ Overview
This device has 4 mOhms ESR (Equivalent Series Resistance).Electrical devices such as this have a lead spacing of 1.476" (37.50mm).Systems have the most power when they have - ripple current inside.In addition to operating at -55°C ~ 105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
C4AQIBW5240M3HJ Features
4 mOhms equivalent series resistance (ESR)