C4AQHLW5200P36J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C4AQHLW5200P36J
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial - 4 Leads
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 20UF 5% 600VDC RADIAL
Stock
96
In Stock :
96
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.953" (24.20mm)
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Product :
DC Link Film Capacitors
Lead Diameter :
1.2 mm
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - DC :
600V
Tolerance :
±5%
Ripple Current :
Height :
24 mm
Voltage Rating - AC :
Width :
35 mm
Number of Pins :
4 Pin
Size / Dimension :
1.654" L x 1.378" W (42.00mm x 35.00mm)
Product Type :
Film Capacitors
Package :
Bulk
Termination Style :
Wire
Capacitance :
20 µF
Brand :
Capacitance Tolerance :
± 5%
Termination :
PC Pins
Series :
C4AQ-P
Product Category :
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Product Width :
35mm
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
RoHS :
Details
Type :
Automotive Grade Power Film Capacitor
Product Status :
Active
Features :
Long Life, Low ESL
ESR :
0.0058ohm
Product Height :
24mm
Product Length :
42mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.8 mOhms
Lead Style :
Straight
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Length :
42 mm
Ratings :
AEC-Q200
Qualification :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Subcategory :
Capacitors
RMS Current (Irms) :
14.8A
Datasheets
C4AQHLW5200P36J
Introducing Film Capacitors KEMET C4AQHLW5200P36J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:4 Pin, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Automotive Grade Power Film Capacitor, Package / Case:Radial - 4 Leads, C4AQHLW5200P36J pinout, C4AQHLW5200P36J datasheet PDF, C4AQHLW5200P36J amp .Beyond Film Capacitors KEMET C4AQHLW5200P36J ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C4AQHLW5200P36J
C4AQ-P 20 μF Film Capacitor ±5% Radial - 4 Leads PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
C4AQHLW5200P36J Overview
It has 5.8 mOhms ESR (Equivalent Series Resistance).Electrical devices with 1.476" (37.50mm) lead spacing are used in this application.The power of a system depends on the presence of - ripple current.A temperature of -55°C ~ 125°C is suitable for operation of the device.
C4AQHLW5200P36J Features
5.8 mOhms equivalent series resistance (ESR)