C4AF1BW5400F3NK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C4AF1BW5400F3NK
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial - 4 Leads
Datasheet
Download
Description
FILM CAP AC, 40 UF, 10%, 250 VAC
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Tolerance :
±10%
Lead Diameter :
1.2 mm
Voltage Rating - AC :
250V
Termination :
PC Pins
Voltage Rating - DC :
500V
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Product Status :
Active
Packaging :
Bulk
Ratings :
AEC-Q200
Height :
50 mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.4 mOhms
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive
Series :
C4AF
Height - Seated (Max) :
1.980" (50.30mm)
Features :
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Product :
High Reliability Capacitors
Brand :
Type :
Printed Circuit Board Mount Power Film Capacitor
Subcategory :
Capacitors
Width :
35 mm
Qualification :
AEC-Q200
Product Type :
Package :
Box
Number of Pins :
4
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
57.5 mm
Size / Dimension :
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Termination Style :
Radial
Capacitance :
40 µF
RoHS :
Details
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Datasheets
C4AF1BW5400F3NK
KEMET C4AF1BW5400F3NK
C4AF 40 μF Film Capacitor ±10% Radial - 4 Leads PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
C4AF1BW5400F3NK Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) from the device is 4.4 mOhms.There is 2.067" (52.50mm) lead spacing on this electrical device.-55°C ~ 105°C is the maximum temperature at which the device can operate.
C4AF1BW5400F3NK Features
4.4 mOhms equivalent series resistance (ESR)