C48-16R24-61S-102
Mfr.Part #
C48-16R24-61S-102
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Sealed
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Shell Material :
Aluminum
Cable Opening :
1.282 (32.56mm)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Contacts :
61
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
No
Termination :
Crimp
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26500; SHIELDED
Number of Positions :
61 (Power)
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
24-61
Published :
2002
Shell Finish :
Anodized
Contact Material :
Copper
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
MIL-DTL-26500, C48
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Bayonet Lock
IEC Conformance :
Datasheets
C48-16R24-61S-102
C48-16R24-61S-102 Overview
C48-16R24-61S-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R24-61S-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R24-61S-102 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER