C48-16R24-57S9-106
Mfr.Part #
C48-16R24-57S9-106
Description
CONN PLUG HSG FMALE 57POS INLINE
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26500; POLARIZED; SHIELDED
Orientation :
9
Contact Type :
Shell Size - Insert :
24-57
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Contact Size :
12 Power 2 20 Power 55
Number of Pins :
57
Filter Feature :
Housing Color :
Black
Connector Type :
Plug Housing
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
57 (Power)
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Total Number of Contacts :
57
yes
Contact Shape :
Circular
C48-16R24-57S9-106 Overview
Packaging is in the form of Plug Housing.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-26500, C48 Series.Many of the features of this part can also be found in other For Female Sockets products.In operation, Coupling Nut can be maintained as long as Coupling Nut is unchanged.There are 57 pins on the device.Other features include STANDARD: MIL-C-26500; POLARIZED; SHIELDED, to name just a few.
C48-16R24-57S9-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R24-57S9-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R24-57S9-106 Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT