C48-16R24-57S6-102
Mfr.Part #
C48-16R24-57S6-102
Description
CONN PLUG FMALE 57POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Coupling Nut
Mixed Contacts :
Number of Pins :
57
Shell Size - Insert :
24-57
Orientation :
6
Number of Positions :
57 (Power)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ratings :
Environment Sealed
Termination :
Total Number of Contacts :
57
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-55°C~200°C
12 Weeks
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Filter Feature :
Cable Opening :
1.282 (32.56mm)
C48-16R24-57S6-102 Overview
C48-16R24-57S6-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R24-57S6-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R24-57S6-102 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER