C48-16R24-57P6-106
Mfr.Part #
C48-16R24-57P6-106
Description
CONN PLUG HSNG MALE 57POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Contact Size :
12 Power 2 20 Power 55
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Contact Type :
Total Number of Contacts :
57
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
57 (Power)
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Male Pins
Number of Pins :
12
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
6
Housing Color :
Black
C48-16R24-57P6-106 Overview
This product is packaged in a Plug Housing box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-26500, C48 Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is possible to ensure that Coupling Nut remains constant during operation.It is equipped with 12 pins.
C48-16R24-57P6-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R24-57P6-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R24-57P6-106 Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT