C48-16R24-43S8-102
Mfr.Part #
C48-16R24-43S8-102
Description
CONN PLUG FMALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Sealed
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Filter Feature :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Cable Opening :
1.282 (32.56mm)
Mount :
Free Hanging
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Material :
Aluminium
Published :
Number of Positions :
43 (Power)
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26500; POLARIZED; SHIELDED
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mixed Contacts :
Termination :
12 Weeks
Number of Contacts :
43
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
Copper
Ingress Protection :
Environment Sealed
Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Orientation :
8
Non-RoHS Compliant
C48-16R24-43S8-102 Overview
C48-16R24-43S8-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R24-43S8-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R24-43S8-102 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER