C48-16R24-43P-102
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C48-16R24-43P-102
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
43
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Ratings :
Environment Sealed
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Feature :
Coupling Nut
Number of Pins :
16
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Filter Feature :
No
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shell Finish :
Anodized
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
DIN Conformance :
Number of Positions :
43 (Power)
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening :
1.282 (32.56mm)
Termination :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26500; SHIELDED
Connector Type :
Plug, Male Pins
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Datasheets
C48-16R24-43P-102
C48-16R24-43P-102 Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, C48 belongs to the MIL-DTL-26500, C48 Series.A 16 pin is provided on the device.Further, there are features such as STANDARD: MIL-C-26500; SHIELDED, to name only a few.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.
C48-16R24-43P-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R24-43P-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R24-43P-102 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER