C48-16R22-55P7-102
Mfr.Part #
C48-16R22-55P7-102
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
55 (Power)
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Feature :
Coupling Nut
Min Operating Temperature :
-55°C
Bulk
Contact Material :
Copper
Orientation :
7
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Gender :
Male
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Ratings :
Environment Sealed
Number of Contacts :
55
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
MIL-DTL-26500, C48
Max Operating Temperature :
200°C
Cable Opening :
1.152 (29.26mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Bayonet Lock
C48-16R22-55P7-102 Overview
C48-16R22-55P7-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R22-55P7-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R22-55P7-102 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER