C48-16R22-32S7-106
Mfr.Part #
C48-16R22-32S7-106
Description
CONN PLUG HSG FMALE 32POS INLINE
MIL-DTL-26500, C48
Number of Pins :
32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
7
Contact Size :
12 Power 6 20 Power 26
Number of Positions :
32 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contacts Not Included
C48-16R22-32S7-106 Overview
The product is packaged in Plug Housing.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-26500, C48 Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.This can be ensured when the system is in operation by maintaining Coupling Nut.A total of 32 pins are available on the device.
C48-16R22-32S7-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R22-32S7-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R22-32S7-106 Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT