C48-16R22-12S9-106
Mfr.Part #
C48-16R22-12S9-106
Description
CONN PLUG HSG FMALE 12POS INLINE
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Orientation :
9
Unshielded
Number of Contacts :
12
Contact Size :
12 Power
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
12 (Power)
Military Standard :
MIL-DTL-26500
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Gender :
FEMALE
MIL-DTL-26500, C48
Contact Material :
Copper
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Anodized
Published :
Shell Size - Insert :
C48-16R22-12S9-106 Overview
C48-16R22-12S9-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R22-12S9-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R22-12S9-106 Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT