C48-16R22-12S8-402
Mfr.Part #
C48-16R22-12S8-402
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
Copper
Gender :
FEMALE
Number of Contacts :
12
Number of Positions :
12 (Power)
Orientation :
8
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Termination :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Cable Opening :
1.152 (29.26mm)
C48-16R22-12S8-402 Overview
C48-16R22-12S8-402 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R22-12S8-402 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R22-12S8-402 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER