C48-16R22-12S7-106
Mfr.Part #
C48-16R22-12S7-106
Description
CONN PLUG HSG FMALE 12POS INLINE
Number of Positions :
12 (Power)
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Plug Housing
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Coupling Nut
Termination :
Contact Size :
12 Power
Contact Material :
Copper
Bulk
Number of Contacts :
12
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
7
Published :
Circular
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
C48-16R22-12S7-106 Overview
C48-16R22-12S7-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R22-12S7-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R22-12S7-106 Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT