C48-16R22-12S6-406
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C48-16R22-12S6-406
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSG FMALE 12POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Contacts :
12
Contact Size :
12 Power
Orientation :
6
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Housing Color :
Black
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Anodized
Published :
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
12 (Power)
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Feature :
Coupling Nut
C48-16R22-12S6-406 Overview
C48-16R22-12S6-406 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R22-12S6-406 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R22-12S6-406 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT