C48-16R20-39S9-106
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C48-16R20-39S9-106
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSG FMALE 39POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Body Material :
Aluminium
Housing Color :
Black
Contact Size :
16 Power 2 20 Power 37
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Finish :
Anodized
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Contact Material :
Copper
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug Housing
Gender :
FEMALE
Published :
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Type :
Crimp
Orientation :
9
Feature :
Coupling Nut
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Number of Contacts :
39
Number of Positions :
39 (Power)
C48-16R20-39S9-106 Overview
C48-16R20-39S9-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R20-39S9-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R20-39S9-106 Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT