C48-16R20-39S8-102
Mfr.Part #
C48-16R20-39S8-102
Description
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Sealed
Termination :
Number of Contacts :
39
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Number of Positions :
39 (Power)
Mount :
Free Hanging
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26500; POLARIZED; SHIELDED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Gender :
FEMALE
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Mixed Contacts :
Ratings :
Environment Sealed
Orientation :
8
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Cable Opening :
1.033 (26.24mm)
Empty Shell :
Backshell Type :
Solid
Feature :
Coupling Nut
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Aluminum
C48-16R20-39S8-102 Overview
C48-16R20-39S8-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R20-39S8-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R20-39S8-102 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER