C48-16R20-28S9-102
Mfr.Part #
C48-16R20-28S9-102
Description
CONN PLUG FMALE 28POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
28 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
20-28
Coupling Nut
Cable Opening :
1.033 (26.24mm)
Contact Finish - Mating :
Orientation :
9
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ratings :
Environment Sealed
Termination :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Pins :
28
12 Weeks
C48-16R20-28S9-102 Overview
C48-16R20-28S9-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R20-28S9-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R20-28S9-102 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER