C48-16R18Y31S8-402
Mfr.Part #
C48-16R18Y31S8-402
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Package / Case
402
Datasheet
Download
Description
CONN PLUG FMALE 31POS GOLD CRIMP
Number of Contacts :
31
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
8
Gender :
FEMALE
Environment Sealed
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Number of Positions :
31 (Power)
50.0μin 1.27μm
Contact Plating :
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Package / Case :
402
Aluminium
C48-16R18Y31S8-402 Overview
C48-16R18Y31S8-402 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R18Y31S8-402 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R18Y31S8-402 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER