C48-16R18-31P-102
Mfr.Part #
C48-16R18-31P-102
Description
CONN PLUG MALE 31POS GOLD CRIMP
Stock
66
In Stock :
66
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Sealed
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Number of Positions :
31 (Power)
Bayonet Lock
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Contacts :
31
Orientation :
N (Normal)
Published :
2002
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Anodized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
18-31
DIN Conformance :
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26500; SHIELDED
MIL Conformance :
yes
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Male Pins
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Gender :
Male
Datasheets
C48-16R18-31P-102
C48-16R18-31P-102 Overview
C48-16R18-31P-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R18-31P-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R18-31P-102 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER