C48-16R18-14S8-402
Mfr.Part #
C48-16R18-14S8-402
Description
CONN PLUG FMALE 14POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
14 (Power)
Gender :
FEMALE
Number of Contacts :
14
No SVHC
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Orientation :
8
Operating Temperature :
-55°C~200°C
C48-16R18-14S8-402 Overview
C48-16R18-14S8-402 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R18-14S8-402 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R18-14S8-402 Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER