C48-16R18-14S-106
Mfr.Part #
C48-16R18-14S-106
Description
CONN PLUG HSG FMALE 14POS INLINE
Stock
16
In Stock :
16
Product Category :
Circular Connector Housings
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2002
Contact Material :
Copper
Contact Plating :
Bayonet Lock
Type :
For Female Sockets
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-55°C~200°C
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Anodized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Gender :
Male
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
14 (Power)
Aluminium
Filter Feature :
Housing Color :
Black
Connector Type :
Plug Housing
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26500; SHIELDED
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Bulk
Contact Size :
16 Power
REACH SVHC :
No SVHC
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Unshielded
Number of Contacts :
14
Shell Size - Insert :
18-14
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Datasheets
C48-16R18-14S-106
C48-16R18-14S-106 Overview
C48-16R18-14S-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R18-14S-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R18-14S-106 Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT