C48-16R18-14P8-102
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C48-16R18-14P8-102
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 14POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
No
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26500; POLARIZED; SHIELDED
Orientation :
8
Feature :
Coupling Nut
Gender :
Male
Published :
Empty Shell :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Finish :
Anodized
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Number of Positions :
14 (Power)
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Ratings :
Environment Sealed
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Material :
Copper
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Contacts :
14
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Body Material :
Aluminium
C48-16R18-14P8-102 Overview
C48-16R18-14P8-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R18-14P8-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R18-14P8-102 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER