C48-16R18-14P-106
Mfr.Part #
C48-16R18-14P-106
Description
CONN PLUG HSNG MALE 14POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
REACH SVHC :
No SVHC
Option :
GENERAL PURPOSE
Type :
For Male Pins
Contact Size :
16 Power
Epoxy, Glass Filled
Housing Color :
Black
Filter Feature :
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26500; SHIELDED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Number of Contacts :
14
IEC Conformance :
No
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Anodized
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
Connector Type :
Plug Housing
Free Hanging (In-Line)
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
14 (Power)
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Gender :
Male
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Shape :
Circular
Datasheets
C48-16R18-14P-106
C48-16R18-14P-106 Overview
C48-16R18-14P-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R18-14P-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R18-14P-106 Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT