C48-16R18-11S9-402
Mfr.Part #
C48-16R18-11S9-402
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Sealed
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
MIL-DTL-26500, C48
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Number of Positions :
11 (1 + 10 Power)
Orientation :
9
Termination :
Crimp
C48-16R18-11S9-402 Overview
C48-16R18-11S9-402 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R18-11S9-402 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R18-11S9-402 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER