C48-16R18-11S-106
Mfr.Part #
C48-16R18-11S-106
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Number of Positions :
11 (1 + 10 Power)
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Contact Size :
2 1 16 Power 10
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26500; SHIELDED
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
11
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Number of Pins :
11
Filter Feature :
Feature :
Coupling Nut
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Housing Color :
Black
Datasheets
C48-16R18-11S-106
C48-16R18-11S-106 Overview
C48-16R18-11S-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R18-11S-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R18-11S-106 Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT