C48-16R18-11P-105
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C48-16R18-11P-105
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSNG MALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Material :
Copper
Gender :
Male
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26500; SHIELDED
Contact Size :
2 1 16 Power 10
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Anodized
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
11 (1 + 10 Power)
Note :
Contacts Not Included
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
No
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
N (Normal)
IEC Conformance :
No
Number of Contacts :
11
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Black
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Datasheets
C48-16R18-11P-105
C48-16R18-11P-105 Overview
C48-16R18-11P-105 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R18-11P-105 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R18-11P-105 Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT