C48-16R16-24S8-100
Mfr.Part #
C48-16R16-24S8-100
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Contact Plating :
Anodized
Mount :
Free Hanging
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
200°C
Ratings :
Environment Sealed
Number of Pins :
24
Contact Finish - Mating :
Orientation :
8
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Positions :
24 (Power)
Termination :
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
C48-16R16-24S8-100 Overview
C48-16R16-24S8-100 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R16-24S8-100 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R16-24S8-100 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER