C48-16R14-15S8-106
Mfr.Part #
C48-16R14-15S8-106
Description
CONN PLUG HSG FMALE 15POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
15 (Power)
DIN Conformance :
No
12 Weeks
Filter Feature :
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Black
Feature :
Coupling Nut
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug Housing
Aluminum
Contact Size :
20 Power
Number of Contacts :
15
Type :
For Female Sockets
Orientation :
8
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Bulk
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26500; POLARIZED; SHIELDED
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
Copper
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Anodized
Shielding :
Unshielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Published :
C48-16R14-15S8-106 Overview
C48-16R14-15S8-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R14-15S8-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R14-15S8-106 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT