C48-16R14-12S8-106
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C48-16R14-12S8-106
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSG FMALE 12POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Material :
Aluminium
Published :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
12 (Power)
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26500; POLARIZED; SHIELDED
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
FEMALE
Contact Material :
Copper
Fastening Type :
Bayonet Lock
DIN Conformance :
No
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
Orientation :
8
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Number of Contacts :
12
Housing Color :
Black
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Shell Finish :
Anodized
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut
Series :
MIL-DTL-26500, C48
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
C48-16R14-12S8-106 Overview
C48-16R14-12S8-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-16R14-12S8-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-16R14-12S8-106 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT