C48-13R24-43S-106
Mfr.Part #
C48-13R24-43S-106
Description
CONN RCPT HSG FMALE 43POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Total Number of Contacts :
43
Shielding :
Unshielded
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26500; SHIELDED
Number of Positions :
43 (Power)
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Number of Pins :
43
MIL-DTL-26500, C48
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Finish :
Anodized
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
16 Power 20 20 Power 23
Bulk
Contact Type :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
C48-13R24-43S-106
C48-13R24-43S-106 Overview
C48-13R24-43S-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-13R24-43S-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-13R24-43S-106 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT