C48-13R18-14P-102
Mfr.Part #
C48-13R18-14P-102
Description
CONN RCPT MALE 14POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
yes
Contact Material :
Copper
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
14 (Power)
Ratings :
Environment Sealed
Ingress Protection :
Environment Sealed
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26500; SHIELDED
Option :
GENERAL PURPOSE
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Number of Contacts :
14
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
MIL-DTL-26500, C48
Contact Finish - Mating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
Orientation :
N (Normal)
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Datasheets
C48-13R18-14P-102
C48-13R18-14P-102 Overview
C48-13R18-14P-102 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-13R18-14P-102 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-13R18-14P-102 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER